Jakie firmy powinny korzystać z programów World Class Manufacturing?

World Class Manufacturing (WCM), podobnie jak szkolenia TPM (Total Productive Maintenance), jest jednym z filarów grupy programów jaką jest Doskonałość Operacyjna. Przedsiębiorstwa do których kierowane są szkolenia to firmy wytwarzające produkty w systemie ciągłym, masowym, wielkoseryjnym, a także organizacji utrzymujących duży park maszynowy.

Jest to doradztwo logistyczne wybierane przez firmy, które w długim terminie chcą kontrolować swój rozwój, umacniać pozycję rynkową, podnieść poziom bezpieczeństwa, zapewnić pracownikom atrakcyjne środowisko pracy dążąc do zmiany kultury organizacyjnej.

Doskonałość operacyjna przedsiębiorstwa zawiera kluczowe elementy, które mają na celu dążenie do całkowitej eliminacji strat, poprzez wdrażanie  nowych procesów a wraz z nimi narzędzi ciągłego doskonalenia.

Czerpiemy z wiedzy u Źródła

Istotną wartością 4Results jest zdobywanie wiedzy u źródła. Model Shingo został opracowany w oparciu o doświadczenia Dr. Shigeo Shingo, oraz programy Doskonałości Operacyjnej prowadzone przez  amerykańskich badaczy.

Partnerzy 4Results, Izabela Starnawska i Ireneusz Biliński, zostali certyfikowanymi trenerami z zakresu filozofii Shingo. Dzięki temu od maja 2018

4Results stał się jedynym licencjonowanym Partnerem SHINGO INSTITUTE w Polsce

co oznacza, że poprzez wdrożenia TPM i WCM może rozpowszechniać dorobek Shigea Shingo.

Kluczowe Zasady Modelu Shingo

Model Shingo to efekt kilku dekad pracy i setek projektów zrealizowanych w przedsiębiorstwach produkcyjnych w celu wypracowania uniwersalnych sposobów osiągania Doskonałości Operacyjnej. Model należy rozumieć jako pracę nad kształtowaniem filozofii działania firmy, ponieważ projekty wdrożeniowe Shingo obejmują praktycznie całą organizację – od kultury, przez system zarządzania, po wykorzystywane narzędzia.

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej, daj nam znać – otrzymasz od nas bezpłatny Model Shingo Booklet (w wersji polskiej lub angielskiej).

Cykl Warsztatów Shingo

Shingo Institute opracował program Warsztatów dedykowanych liderom organizacji, które łączą w sobie zarówno jasne przedstawienie teoretycznych zagadnień filozofii Shingo, jak i praktyczną naukę rozpoznawania i kształtowania zachowań pracowników w prawdziwym przedsiębiorstwie, w prawdziwej hali produkcyjnej.

To niepowtarzalne doświadczenie.

Przekonaj się biorąc udział w pierwszym z cyklu Warsztacie Discover Excellence!

Kluczowe Zasady Modelu Shingo

DISCOVER EXCELLENCE

DISCOVER EXCELLENCE

Zachowania prowadzące do doskonałości przedsiębiorstwa
CULTURAL ENABLERS

CULTURAL ENABLERS

Zachowania prowadzące do doskonałości przedsiębiorstwa
CONTINUOUS IMPROVEMENT

CONTINUOUS IMPROVEMENT

Zachowania, które poprawiają ciągły przepływ wartości
ENTERPRISE ALIGNMENT & RESULTS

ENTERPRISE ALIGNMENT & RESULTS

Zachowania, które synchronizują ludzi, systemy i strategię
BUILD EXCELLENCE (zwieńczenie nauki)

BUILD EXCELLENCE (zwieńczenie nauki)

Strategia wykonania

Warsztat Discover Excellence po raz pierwszy w Polsce!

14 – 15 marca odbędzie się dwudniowy Warsztat Discover Excellence, który poprowadzą licencjonowani trenerzy Izabela Starnawska, oraz Ireneusz Biliński.

Warsztat odbędzie się w Wieluniu (częściowo zostanie zrealizowany w firmie Wielton). To pierwszy tego rodzaju event w Polsce i możliwość zdobycia unikalnych doświadczeń dla uczestników. To dla nas ogromna radośc, zaszczyt, ale i wyzwanie – móc zrealizować przedsięwzięcie, które w tak wysokim stopniu wpływa na osiągnięcia przedsiębiorstw oraz liderów, którzy na co dzień nimi kierują.

Gościem specjalnym Warsztatu będzie Ken Snyder – Executive Director w Shingo Institute.

Obiecujemy dostarczyć relację z tego, jak było! A jeśli chcesz wziąć udział w Warsztacie, daj nam znać, rejestrując się tutaj:

WCM/TPM w liczbach:

do %
wzrost efektywności
do %
redukcji odpadu
do %
redukcja awaryjności
+
przeszkolonych ludzi

Filozofia programu TPM:

Total

Kompleksowość– program obejmuje całą organizację, budując zaangażowanie wszystkich pracowników

Productive

Produktywność – wdrażamy kulturę maksymalnej produktywności i efektywności

Maintenance

 Utrzymanie i usprawnianie – zapewniamy oczekiwane rezultaty dzięki ciągłej optymalizacji pracy maszyn

tmpkola (1)

WCM/TPM to zero tolerancji dla:

Awarii

zapewniamy optymalne utrzymanie ruchu

Wad produktu

wdrażamy przepływ pracy dla zapewnienia wysokiej jakości

Wypadków

wprowadzamy w organizacji wysokie standardy bezpieczeństwa

Projekt WCM/TPM dzielimy na etapy:

Doradztwo logistyczne zaczynamy od procesu badania firmy pod kątem możliwości i opłacalności wdrożenia WCM/TPM lub oceny zaawansowania firmy we wdrażanym przez nią programie WCM/TPM – wyłapujemy luki poprzez audyt elementów WCM/TPM. W wyniku analizy rekomendujemy konkretne działania dla wdrożenia lub wsparcie w realizowanym w firmie programie WCM/TPM.

Wspólnie z zarządem i liderami produkcji prowadzimy sesje, w trakcie których wypracowujemy założenia, kierunki i cele optymalizacji produkcyjni. Na tym etapie zdarza się, że wspólnie dookreślamy strategię. Warsztaty strategiczne niekiedy prowadzone są przed analizą potencjału. Doskonałość operacyjna przedsiębiorstwa wiąże się z przeprowadzaniem sesji z managerami, które są kluczowym elementem uzupełniającym program wdrażania WCM/TPM. Usługi konsultingowe świadczymy też dla dużych organizacji, samodzielnie wdrażających WCM/TPM i potrzebujących wsparcia w określonych elementach programu.

 • definiujemy strategiczne potrzeby z perspektywy produktywności, kosztów, jakości, bezpieczeństwa, zasobów ludzkich, dostaw oraz innowacji,
 • określamy kluczowe programy (Must Win Battle) i wskaźniki do pomiaru skuteczności,
 • harmonogramujemy konkretne działania w powiązaniu z kluczowymi procesami w firmie,
 • określamy zadania i odpowiedzialność za powierzone procesy i działania.

Doskonałość operacyjna przedsiębiorstwa to opanowanie strategicznych celi dla organizacji: wyznaczamy kluczowe projekty i dobieramy metody mierzenia sukcesu przy zastosowaniu takich narzędzi jak np. Karta Zrównoważonych Wyników.

Wspieramy w zaplanowanym, długofalowym wdrożeniu strategii WCM/TPM w organizacji na wszystkich poziomach organizacji i we wszystkich obszarach (filarach) WCM/TPM. Pomagamy przejść przez 12 etapów rozwoju organizacji WCM/TPM (wg JIPM), z których pięć obejmuje przygotowanie programu, jeden wyznacza start wdrożenia, a sześć kolejnych obejmuje działania wdrożeniowe.

Zapewniamy niezbędną pomoc przy wdrażaniu w organizacji wybranych elementów WCM/TPM w roli zewnętrznego partnera na ścieżce ciągłego doskonalenia firmy.

W trakcie realizacji programu oferujemy kompleksowe wsparcie szkoleniowe, w przysposobieniu trenerów i rozwoju kompetencji WCM/TPM – na wszystkich etapach wdrożenia i na każdym szczeblu organizacji.

Doradztwo logistyczne dla firm które rozważają wdrożenie w swojej organizacji strategii WCM/TPM polega na możliwości skorzystania z wizyt referencyjnych u naszych Klientów, którzy cieszą się korzyściami i świetnymi wynikami dzięki WCM/TPM.

KOMPLEKSOWE PROGRAMY WCM/TPM REALIZOWANE SĄ W 8 FILARACH:

Doskonałość Operacyjna WCM/TPM i jej rezultaty oraz korzyści z wdrożenia:

 • eliminacja wszelkiego typu strat,
 • wdrożenie kultury pracy skoncentrowanej na dążeniu do większej produktywności (focussed improvement), zespołowym rozwiązywaniu problemów (problem solving) i wspólnej trosce o środowisko pracy,
 • wdrożenie w zespole produkcyjnym kompetencji zapewniających ciągłą troskę o użytkowane maszyny (Autonomous Maintenance, Planned Maintenance),
 • ukierunkowany na cele biznesowe rozwój kadr (people development / education & training) na wszystkich poziomach organizacji,
 • optymalizacja i doskonalenie procesów utrzymania ruchu w oparciu o eliminację strat (KAIZEN),
 • skrócenie czasu, w jakim firma wdraża nowe produkty i urządzenia,
 • znaczące skrócenie czasu wdrażania do pracy nowych pracowników przy zminimalizowaniu towarzyszących temu strat,
 • minimalizacja defektów, znacząca poprawa jakości wytwarzanych produktów i procesów,
 • poprawa operatywności biura, serwisu oraz obszarów wspomagających produkcję,
 • minimalizacja ryzyka wypadków, stworzenie przyjaznego, bezpiecznego i konkurencyjnego środowiska pracy.

Przykładowe rezultaty z programów WCM/TPM:

+ %
OEE - linie pakujące
- %
Redukcja awarii
- %
Redukcja defektów jakościowych
x
Więcej pomysłów na pracownika
+ %
OEE - linie procesowe
- %
Redukcja reklamacji
- %
Redukcja wypadków
- %
Redukcja mikrozatrzymań

World Class Manufacturing - droga do nagród Total Productive Maintenance

Co mówią firmy o TPM:

Wdrożenie projektu Autonomous Maintenance spowodowało, że w naszym zakładzie oddział produkcyjny z technicznym zaczął fantastycznie współpracować. Udało nam się zwiększyć ogólny wskaźnik OEE o około 5%, co powoduje, że przy tych samych zasobach jesteśmy w stanie zapakować dużo więcej produktu - nawet do kilkuset ton.
Seweryn Chmiel
Członek Zarządu w Przedsiębiorstwie Przemysłu Chłodniczego Fritar S.A.
Wspólnie z 4Results w ramach programu TPM udało nam się zwiększyć nasze OEE, czyli średni czas wykorzystania maszyn aż o 20%. Jednocześnie o 20% skróciliśmy czas potrzebny na umycie maszyn. To powoduje, że mając te same zasoby możemy zwiększyć wolumen produkcji albo wprowdzać nowe produkty do oferty.
Mirosława Podszucka
Dyrektor Zakładu Iglotex Skórcz

Klienci korzystający z elementów strategii WCM / TPM:

Historie sukcesów: zobacz jak nasi klienci wygrywają konkurencję dzięki WCM/TPM

CASE STUDY: SVZ

CASE STUDY: SVZ

Rit perro denia veliquiae nonse periae cores ea voluptae volupis miligen ditatqu issitatecae volorerum que dignim fugitium a nimenem doloribus is et, que volorum quunt experumet illestin re quo blacienducit molore platusa aut arion pratemque porum quame sandit as re mi, apedis erat odigendi

FIM IGLOTEX

FIM IGLOTEX

Rit perro denia veliquiae nonse periae cores ea voluptae volupis miligen ditatqu issitatecae volorerum que dignim fugitium a nimenem doloribus is et, que volorum quunt experumet illestin re quo blacienducit molore platusa aut arion pratemque porum quame sandit as re mi, apedis erat odigendi

CASE STUDY: IGLOTEX

CASE STUDY: IGLOTEX

Rit perro denia veliquiae nonse periae cores ea voluptae volupis miligen ditatqu issitatecae volorerum que dignim fugitium a nimenem doloribus is et, que volorum quunt experumet illestin re quo blacienducit molore platusa aut arion pratemque porum quame sandit as re mi, apedis erat odigendi

Partnerzy 4Results: dr Gwendolyn Galsworth

Jest światowej klasy specjalistą, autorytetem i praktykiem w dziedzinie Wizualnego Myślenia. Ponad 30 lat kariery zawodowej dr Galsworth poświęciła na współtworzenie Wizualnych Organizacji, co wyznaczyło nowe standardy w tym obszarze i pozwoliło na osiąganie spektakularnych wyników. Oprócz wdrażania w firmach Wizualnego Myślenia, dr Galsworth zajmuje się szkoleniami i przekazywaniem wiedzy. Jest autorką 7 książek.

Switch The Language

  Etiam magna arcu, ullamcorper ut pulvinar et, ornare sit amet ligula. Aliquam vitae bibendum lorem. Cras id dui lectus. Pellentesque nec felis tristique urna lacinia sollicitudin ac ac ex. Maecenas mattis faucibus condimentum. Curabitur imperdiet felis at est posuere bibendum. Sed quis nulla tellus.

  ADDRESS

  63739 street lorem ipsum City, Country

  PHONE

  +12 (0) 345 678 9

  EMAIL

  info@company.com

  Cart